Forskerklassen 1STF besøkte Andøya Space

Teknologi - og forskerklassen 1STF har faget, “Teknologi - og forskningslære 1” på vg1. I dette faget er et av de største prosjektene, “CanSat”, hvor vi bygger en “satelitt” i en brusboks.

Dette foregår i samarbeid med Andøya Space Education, som bistår med kompetanse og drone som løfter «satelitten» til 120 meter før den slippes i fallskjerm mens den måler diverse parametre i lufta. I år foregikk dette i perioden 10.-13. februar på Andøya. 

Elever og ansatte på Andøya Space - Klikk for stort bildeDrone med CanSat Ørjan Vøllestad - Andøya Space Education

 Elevene har skrevet følgende om sine opplevelser der ute: «I løpet av fire dager har vi i forskerklassen reist til Mars, vært på fjerde høyeste fyrtårn i Norge, fått testet ut våre egne funksjonelle satellitter og mye mer. Andøya space center har vært en unik opplevelse vi alle er veldig takknemlig for. Vi har lært utrolig mye og det er trygt å si at denne reisen har bidratt til et tryggere og enda bedre klassemiljø. Vi vil gjerne takke alle i Andøya space center for en spennende omvisning som ga oss innblikk på hvordan en ekte oppskytning foregår, og også for at vi ble så godt tatt imot. Sist men absolutt ikke minst er vi elever svært fornøyd med både opphold og mat på Andøya Space center. Dette bidro til fantastiske hverdager med mye energi og engasjement»

 

 

 

 

 

 

 

Reperasjon av elektronisk utstyr - Klikk for stort bildeReperasjon av elektronisk utstyr Ørjan Vøllestad - Andøya Space Education